Dozens honored at USATF Awards Breakfast

Welcome! Forums Running Forum Dozens honored at USATF Awards Breakfast

This topic contains 0 replies, has 1 voice, and was last updated by  Ryan 13 years, 11 months ago.

  • Author
    Posts
  • #2055

    Ryan
    Keymaster

    PORTLAND, Ore. – At its annual Awards Breakfast, USATF on Saturday announced 2004 award winners for their contributions on and off the track. Award winners are listed below:

    Association

    Horace Crow Award: Rich Spielman, Ohio

    Association of the Year: Mid-Atlantic

    Officials

    Andy Bakjian Award: James Gray

    Women’s Track & Field

    Joseph Robichaux Award: Bobby Kersee

    C.C. Jackson Award (Track Events): Deena Kastor

    C.C. Jackson (Field Events): Amy Acuff, Sheila Burrell, Tiombe Hurd

    Men’s Track & Field

    Harrison Dillard Award: Jeremy Wariner

    Jim Thorpe Award: Dwight Phillips

    Glenn Cunningham Award: Meb Keflezighi

    Distinguished Service Award: Roy Griak

    Captain Ron Zinn Memorial Awards: Curt Clausen, Tim Seaman, Teresa Vail

    Outstanding Association: San Diego Imperial

    Outstanding Contributor: Jim Wolfe

    John Bennett Decathlon Awards

    Athlete: Brian Clay

    Individual: Kevin Reid

    Men’s Long Distance Running

    Scott Hamilton Award Will Lingren

    Robert E. Decelle Award Meb Keflezighi

    H. Browning Ross Merit Award Mark Winitz

    Women’s Long Distance Running

    Runner of the Year: Deena Kastor

    Contributor of the Year: Kim Keenan-Kirkpatrick

    Mountain/Ultra/Trail

    Ted Corbitt Ultra Distance Runner of the Year Award: Paul Low, Laura Haefeli, Amdy Ames, Anita Ortix

    Ruth Anderston Ultra Distance Running Athlete of the Year: Micki Kimball

    Contributor of the Year: North Texas Trail Runners

    Cross Country

    Cross Country Council Award: Carole Langenbach

    Athletes of the Year: Shalane Flanagan (w), Robert Gary (m)

    Masters Athletes of the Year: Katherin Martin (w), Tom Dalton (m)

    Youth Athletics

    Frank Sevigne Award: Mary Elisabeth Addy

    Bill Hargrove Award: Oregon

    The FloJo Award: Linsie Michels

    Masters Track & FieldAthletes of the Year: Rod Parker, Kathy Martin

    Administrator of the Year: Dave Clingan

    Outstanding Single Performances of the Year: Rod Parker, Nadine O’Connor

    Outsanding Combined Events: Emil Pawlik, Flo Myler

    Outstanding Race Walkers: Teresa Vail, Jack Starr

    40-44 Marcis Gutche-Rutledge Bill Vayo

    45-49 Maryanne Daniel Rod Craig, Mark Green

    50-54 Debbie Topham, Lynn Tracy Bill Reed

    60-64 Jolene Steigerwalt Don DeNoon

    65-69 Rita Sinkivec Paul Johnson

    70-74 Claire Elkins Max Green

    75-79 Kate Marrs Jack Starr

    80-84 None Bob Mimm

    85-89 Fan Benno-Caris

    Masters Long Distance Running

    Otto Essi Award: Alan Jones

    40-44 Colleen DeReuck Dennis Simonaitis

    45-49 Janet Robertz Craig Fram

    50-54 Kathryn Martin Gary Romesser

    55-59 Gloria Jansen Bill Dixon

    60-64 Shirley Matson & Janet Bober Joachin Bechtie

    65-69 Barbara Miller Joe Burgasser

    70-74 Ginette Bedard Charles Rose

    75-79 Joy Johnson Joe Fernandez

    80-84 Helen Klein Lloyd Young

    85-89 Hedy Marque Henry Sypniewski& George Whitney

    90-94 Edith Allen Max Springer

You must be logged in to reply to this topic.